По победата над ПСВ во Супер Купот на Холандија, фудбалерите на Ајакс ги продолжија подоготовките за новата сезона.

Контролниот дуел со турски Сиваспор заврши без победник 1:1. Јандас го постигна првиот гол не средбата во 39 минута, конечниот епилог го постави ветеранот Хунтелар во 75 минута.

За Ајакс ова беше седми пријателски натпревар ова лето.