Златан Ибрахимовиќ погоди во првиот дел за Милан кој сè уште има предност на дербито од Купот на Италија против Интер.

Во центарот на вниманието Лукаку и Ибрахимовиќ, за малку ќе дојдеше до тепачка меѓу двете ѕвезди, по што судијата Валери им покажа жолт картон на двајцата во инцидентот.

Во вториот дел, Ибра невнимателен во дуелот со Коларов и доби втор жолт картон. Ова е стартот за жолт на Ибрахимовиќ.