Официјалниот дел од новата сезона за Милан започна со дуел во европа лигата, клубот од Милано гостува во Даблин кај Шамрок.

Ибрахимовиќ го доведе Милан во водство во Даблин по 23 минути игра, за Швеѓанецот прв гол во новата сезона.