Златан Ибрахимовиќ е неверојатен играч но и фудбалер кој има често незгоден темперамент. На градското дерби   меѓу ЛА Галакси и Лос Анџелес постигна хет – трик , неговиот тим победи со 302.

Ибрахимовиќ и Дрогба се единствените играчи кои имаат оставрено  над два хет-трика во МЛС а се на возраст поголема од 35 години.

По натпреварот Ибрахимовиќ беше во вербален дуел со еден од тренирите на Лос Анџелес, Швеѓанецот му се обрати со погрдни зборови за на крај да му каже:

„Марш дома ! “