Борусија Дортмунд ги преслуша „јарците“ со 3-1 во Келн, домашните поведоа па застанаа и го запишаа вториот пораз на вториот натпревар сезонава.

Пред мечот со Дортмунд, 4.500 навивачи на Келн се молеа во катедралата Св. Петар за победа и успешна сезона, сепак тоа не помогна, нивниот тим загуби втор пораз по две кола во Бундеслигата.

Дарко Чурлинов не беше во комбинација за овој натпревар поради повреда.