Порто поведе со голот на Луис Диаз во 14 минута против Сити во Манчестер, средба од Лигата на шампионите,  група Ц.

Ктастрофална реакција на Сити во одбраната ги чинеше гол, сепак Сити израмни преку Агуеро од пенал, но одбраната на домашните игра катастрофално.