Лацио го победи Ссуоло со 2-1, клучен беше голот на Чиро Имобиле во 71 минута, гостите први поведоа со голот на Капуто по само 6 минути игра и најавија изненадување.

На „Олимпико“ , Лацио сепак не дозволи Сасуоло да дојде до бодови, по голот на Капуто следуваа два на домашните играчи, израмни Милинковиќ-Савиќ во 25 минута, а Имобиле донесе победа

Лацио  со 34 бода е на 7 место, Сасуоло има 30 на 9 позиција.