Чиро Имобиле го постигна водечкиот гол за Лацио на гости кај Сампдорија  и влезе во клубот „100“ по бројот на постигнати голови во Италија.

Напаѓачот на Лацио погоди во 37 минута и го запиша 100. гол во кариерата. Извонреден резултат на Имобиле кој кариерата ја започна кај Јувентус.