Косовската фудбалска селекција и понатаму е во игра за пласман на ЕП, а по првото полувреме во мечот против Црна Гора има предност од 2-0.

Сепак, она што е во центарот на вниманието кај неутралните љубители на фудбалот се инцидентите кои ги направија навивачите на двете селекции на почетокот од мечот, но косовската полиција брзо интервенираше.