Антонио Конте се издрадува на првата победа на Интер оваа сезона во Лигата на шампионите на УЕФА.

Со головите на Лаутаро Мартинез и на Кандрева, Интер ја победи Борусија Дортмунд со 2:0 во дербито на денот од 3 коло од групната фаза.

 

На вториот натпревар од оваа група, Барселона потешко од планиранот славеше на гостувањето кај Славија Прага со 2:1.  Лионел Меси постави рекорд постигнувајќи го вовечкиот гол, домаќинот се врати преку Борил а конечни 2:1 беа дело на Олаика и неговиот автогол во 57 минута.