Интер има максимален скор во калчо лигата сезонава, пет од пет за тимот од Милано кој вечерва ја пречекува секогаш незгодната Сампдорија.

Пред 14 години на 9 јануари, 2005 година, се одигра еден од епските натпревари во калчо лигата, Интер губеше со 2-1, во последните минути стигна до пресврт, гледачите го напуштија „Џузепе Меаца“,  го отпишаа својот тим, но домашнте стигнаа до победа 3-2.

ВИДЕО ОД ЕПСКИОТ ПРЕСВРТ: