Во сенка на достигнувањето на Горан Пандев и двата гола за Џенова против Беневенто, се одигра првото полувреме и на натпреварите каде настапуваат тимовите кои деновиве се популарни поради најавата за учество во Суперлигата.

Јувентус против Парма има 1:1 по 45 минута и покрај тоа што гостите дојдоа до предност.

 

Истото важи и за Интер на гостувањето кај Специја, таму домаќинот поведе преку Фариас а Перишиќ израмни на 1:1 во 39 минута.