Полувреме на средбите од Лигата на шампионите во Е-Х половината, Интер води во Дортмунд, Ајакс го изненади Челзи, Наполи и Салцбург односно Ливерпул – Генк нерешено, 1-1 по 45 минути.

Интер со головите на Лаутаро и Весино води по првиот дел во Дортмунд,

Ајакс има изнеандувачки висока предност на гостувањето кај Челзи со 3-1 по првиот дел, два гола за шампионот на Холандија ги постигнаа играчи на Челзи, автоголови на Абрахам и Аризабагала, еден е дело на Промес.

Наполи израмни против Салцубрг во финишот на првото полувреме со голот на Лозано, екипата од Австрија претходно поведе преку Халанд од пенал.

Ливерпул неочекувано се мачи против Генк, резултатот по првото полувреме е 1-1.