Интер го доби супер мечот во Милано, Јувентус е поразен со 2-0 на  „Дерби Д’Италија“.

Екипата од Милано делуваше сигурно, создаде повеќе шанси, и стигна до победа со два гола, Видал погоди во првото, Барела во втрото полувреме за чиста победа на Интер.

На табелата Интер има 40 бода и е втор зад Милан кој има натпревар помалку, Јувентус остана на 33 и во моментот е на 5 место.