Фудбалерите на Интер го запишаа вториот овосезонски триумф во новата сезона од Серија А откако славеа на гостувасето кај Беневенто со 5:2.

Ромелу Лукаку на двапати, Хакими, Гаљардини и Мартинез ги постигнаа головите за победникот, за домаќинот прециџен беше Карпари во 34 и во 76 минута.

 

Удинезе загуби на домашен терен од новајлијата Специја со 2:0. Илија Несторовски доби шанса на овој натпревар во 64 минута.

Во следното коло Интер ќе гостува кај Лацио, Беневенто е домаќин на Болоња, Специја ќе гостува кај Милан а Удинезе че ја пречека Рома.