Лацио и Интер го играат дербито на 24 коло во калчо лигата, на „Олимпико“ во Рим води екипата од Милано.

Единствениот гол е дело на Ешли Јанг во 44 минута од средбата за минимална предност на тимот на  Антонио Конте.

Интер со победа против Лацио се враќа на челната позиција на табелата во калчото.