Италија ги најави шампионските амбиции со убедлива победа и со уште поубедлива игра против Турција за триумф со 3-0, двата гола реализирани во вториот дел.

Во А-групата Италија запиша стартна победа со автоголот на Демирал и погодокот на Имобилеи Инсиње во 53, 66 и 79 минута.

Италија важи за еден од фаворитите на ЕУРО, блесна, доминираше, победи заслужено против Турција и најави дека оди на шампионската круна на ЕП.