Италијанската фудбалска репрезентација на три кола до крајот на квалификациите и официјално го потврди своето учество на ЕУРО 2020.

До седмата победа во низа, домаќините ги донесоа: Жоргињо со гол од пенал (63 мин) и Бернардески (78 мин) во дуелот со Грција (2:0).

 

На вториот натпревар од групата Ј, Лихтејнштајн и Ерменија ремизираа 1:1.