Фудбалерите на Црвена Звезда го совладаа Партинза со 1:0 во 164 „вечно“ дерби во српското првнство.

Единствениот гол на натпреварот го постигна Мирко Иванинќ во 58 минута.

Со оваа победа Звезда дојде на 12 обда предност во однос на Партизан на осум кола до крајот на сезоната во Србија.