Фудбалерите на Валенсија и Атлетико Мадрид одиграаа спектакуларно прво полувреме по кое гостите имаат прендност од 1-2.

Тимот на Симеоне, во предност дојде со голот на Љоренте, на стартот од мечот, но посебно интересен беше финишот.

Имено, Валенсија со голот на Максимилиано Гомез дојде до изедначување, но само една минута подоцна Томас повторно ги доведе во предност „Јорганџиите“.