Манчестер Јунајтед е пред пласман во четвртфиналето во Европа лигата откако вечерва на гостувањето кај Лакс победи со 5:0.

Стрелци на головите беа, Игало, Џејмс, Мата, Гринвуд и Переира. Со ова „Црвените Ѓаволи“ безмалку си ја резервираа картата во следната елиминациска реунда пред ренвашот на „Олд Трафорд.“

 

 

Басел на општо изненадување славеше убедливо со 3:0 на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт со головите на Мапо, Буа и Фреи.

Многу понеизвесно ќе биде Данска каде Копенхаген ќе брка негатива од 0:1против Башакшехир кој вечерва победи со 1:0 во Турција.