Јунатед слави победа во големото дерби за Манчестер, запиша триумф со 2-0 против шампионот Сити.

Мартиал погоди во 30 минута на асистенција на Фернандес за предност во првиот дел.

Победата ја потврди Мектомнеј со гол во шестата минута од судиското продолжение на средбата.

Јунајтед е во серија од 10 натпревари без пораз, ја запиша седмата победа во оваа одлична серија во сите натпреварувања.

Сити останува на 57 бода на второт место, Јунајтед сега е на 5. место што е скок од две позиции на табелата во Премиерлигата.