Манчестер Јунајтед води по првото полувреме против Манчестер Сити на „Етихад“ со голот од пенал од 1 минута на Бруно Фернандес откако Габриел Жезус го собори Марсијал во шеснаесетникот.

Манчестер Сити на ова одговори со тотална доминација пред голот на Хендерсон но не успеаа да постигна гол за израмнување.