Матијс Де Лихт ќе го носи дресот на „старата дама“ до 2024 година според договорот кој го потпиша по трансферот од Ајакс.

Јувентус за него плати 75 милиони евра со дополнителни бонуси од 10.5 милиони евра а играчот ќе заработува по 7.5 милиони евра годишно.

По ова од првакот на Италија и официјално го потврдија трансферот на клупскиот стајт а навивачите сега се во очекување на најавата дека уште едно големо име наскоро ќе пристигне во Торино.