Јувентус и Барселона во последното коло од групата Г во ЛШ ќе играат во директен дуел за првото место на табелата пред ждрепката за осминафинале.

Ова откако Јувентус го совлада Динамо Киев со головите на Киеза, Роналдо и на Мората.

Барселона без проблем мина на гостувањето кај Ференцварош и прослави победа од 3:0, ефетекн гол со пета постигна Гризман.

Лацио и Борусија Дортмунд во Германија ремизираа 1:1 па и овие два тима во последното коло ќе бркаат нови победи против Зенит и Клуб Бриж за првото место во групата Ф.