Јувентус го искористи киксот на Милан кој загуби од Аталанта и нерешениот резултат на Интер со Удинезе, со победа против Болоња 2-0 ја намали предноста на табелата на двете екипи од Милано.

„Старата дама“ победи со головите не на Артур  и Мекени запиша 10 победа сезонава  во Серија А.

Сега Јувентус има седум бода помалку од Милан и 5 од Интер кои се водечки две екипи во калчото во моментов.