Пеп Гвардиола е првиот тренер во историјата на фудбалот кој доби жолт картон, ова се случи на мечот од „Комјунити Шилд“ меѓу Ливерпул и Манчестер Сити.

Тренерот на Сити во 40 минута жестоко реагираше и судијата му додели жолт картон. Сити победи по пенал серијата против Ливерпул, Гвардиола влезе во историјата.