Барселона за прв пат п о10 години не успева да мине четвртфинална рунда во Купот на Кралот, загуби од Атлетик Билбао со 1-0, но на вчерашниот натпревар беше оштетена.

Френки Де Јонг беше срушен во шеснаесетникот во 65 минута од Андер Капа, судијата тоа не го санкционираше со пенал.

Екипата на Кике Сетјен доминираше во текот на целиот натпревар, но на крајот загуби и Барселона е елиминирана.