Македонскиот најтрофеен клуб Вардар официјално од следната сезона ќе настапува во  Втората лига Запад откако денес и теоретски ги загуби шансите за опстанок помеѓу прволигашите.

„Црвено-црните“ денес беа поразени на гостувањето во Струга со 1-0 со голот на Алтипармаковски во 67.минута од натпреварот. Тоа значеше дека и официјално Вардар следната сезона ќе се пресели во втората лига, ова еголот кој е „историски“ за црвено-црните: