Пеколен финиш на Реал Мадрид против Валенсија на гости, домашните водеа со голот на Дуро се до 86 минута, следуваа две кобни минути, триумф на „кралевите“ со голови во 86 и 88 минута.

Винисиус е херојот на Реал Мадрид, постигна гол за израмнување во 86 минута, две минути подоцна асистираше на Бензема кој погоди за победа со пресврт на Реал Мадрид.

Реал е прв со 13 бода, на табелата зад него се Атлетико Мадрид и Валенсија.