Тотенхем води по првиот дел на мечот со Лестер на гости, единствениот гол го постигна капитенот Хaри Кејн во 29 минута од средбата.

Убава акција и упорноста на Кејн се исплатеше, успеа да го совлада голманот  Шмахјел. Резултатот по првиот дел е 1-0 за Тотенхем.