Фудбалерите на Зенит се изборија за титулата од Купот на Русија откако во финалето го совладаа Хумки со 1:0.

Официјалната церемонија и славењето на успехот не мина според планираното. Капитенот на Зенит, Бранислав Ивановиќ успеа ненамерно да го скрши кристалниот пехар откако му падна од раце.