Искусниот фудбалски стратег од Италија и довчерашен предводник на Наполи, Карло Анчелоти ќе дебитира на клупата на Евертон на денешниот натпревар против Арсенал.

„Карамелите“ го потврдија Анчелоти за наследник на Марко Силва чија работа привремено му припадна на Данкан Фергусон.

Анчелотир потпиша 3,5 годишен договор со Евертон а денеска ќе дебитира на пресметката со Арсенал на чија клупа за прв пад ќе се ди Микел Артета.