Кавани со гол во 82 минута од натпреварот му донесе победа на Уругвај против Чиле и прво место во групната фаза на Копа Америка.

Двете селекции го имаа од претходно обезбеден пласманот во четвртфиналето, со оваа победа Уругвај го освои првото место и закажа дуел  со Перу во нокаут рундата.Чиле се среќава со Колумбија која четвртфиналето која досега делува многу сигурно.