Зинедин Зидан има сериозен проблем со контролата над формата на неговиот Реал Мадрид. Тотенхем вечерва со голот на Хари Кејн победи во полуфиналето на Ауди Купот и ја продолжи црната серија на „кралевите“.

За тимот од Шпанија ова беше трет пораз на последните четири контролни дуели.