Селекторот на Словенија, Матјаж Кек го соопшти списокот на играчи за средбите со Македнија  и Австрија за октомвриските мечеви во  квалификациите за ЕП 2020 година.

Составот на Словенија силен и стандарден, „змајчеки“ во нашата група се на  второто место со 11 бода зад Полска која има 13. Македнија на табелата се наоѓа на четвртото место со 8 бода.

Словенија и Македнија на „Стожице“ одиграа нерешено 1-1 на првата пресметка во групата. Натпреварот меѓу Македонија и Словенија во Скопје се игра на 10 октомври на арената „Тодор Проески“.