Попладнево на програмата беа дуелите од 5 коло од Англиската Премиер лига.

Екипата на Манчестер Сити неочекувано на домашен терен не успеа да слави во дуелот со Саутемптон , односно одигра само 0-0.

Екипата на Пеп Гвардиола не беше во свој ритам , и се мачеше целиот натпревар , што на крајот беше доволно само за 0-0

Арсенал по лошиот старт врза две победи по ред , овојпат против Барнли на гостински терен со изворедниот погодок на Мартин Одегард од слободен удар во 30.минута

Ливерпул го победи убедливо Кристал Палас , 3-0 додека Ватфорд беше подобар од Норвич со 3-1