Фудбалерите на Рома на полувреме имаат 1-1 против Гент во реванш мечот од 1/32 од Лигата на Европа.

Домаќините со голот на Дејвид ја анулираа предноста од првиот меч, но „Римската волчица“ преку Џастин Клајверт израмни, а при тој гол холанѓанецот истрча вистински спринт по кој рутински реализираше.

За пласман на Белгијците во следната фаза мора да слават со два гола разлика.