Фудбалерите на Вардер имаат предност од 0-3 на гостувањето кај Падерборн во меч меѓу екипите кои се борат за опстанок во Бундес лига.

Гостите од Бремен имаат убедливо водство пред се благодарение на Деви Класен, кој прво стрелаше со неверојатен удар со глава, а потоа и од волеј донесе зголемено водство на гостите.