Во моментов се игра првиот од трите натревари во Бундеслига 2, Кил е домаќин на Штутгарт кој се бори за враќање во елитната дивизија во Германија.

Кил води по првиот дел против Штутгарт со голот на Ијоха во 7 минута, класична контра за предност.

Во составот на Штуграт не е нашиот Дарко Чурлинов кој втор меч по ред не е ни меѓу резервите.