Ливерпул го официјализираше трансферот на левиот офанзивен бек Костас Цимикас од Олимпијакос за 12 милиони евра.

Грчкиот интернационалец потиша четиригодишен договор со Ливерпул со плата од 50 000 евра неделно и ќе биде алтернатива за Робертсон.

„Среќен сум и горд што сум тука. За мене ова е најголемиот клуб на свтот. Чест е да се биде тука и ќе дадам се од себе.“ – изјави новото засилување на Ливерпул.