Јирген Клоп со Ливерпул победи во Суперкупот на УЕФА, во финалето по 90 минути и продолженијата резултатот беше нерешен, 1-1 и 2-2, пеналите го решија победникот.

Еден од хероите кај Ливерпул беше голманот Адриан Сан Мигел Де Кастиљо кој од Вест Хем потпиша за тимот на Клоп.

Адриан беше предвиден за резервен голман но по повредата на Алисон доби шанса и ја искористи, го одбрани пеналот на Абрахам во последната серија  и му донесе победа на Ливерпул.

Реакцијата на Клоп веднаш по финалето извонредна, во стилот на Роки извика (1:38 на видеото), Адриаан !