Борусија Дортмунд со победа ја започна „корона ерата“ во Бундеслигата со убедлив триумф против Шалке со 4-0.

По завршувањето на саботното дерби „милионерите“ победата ја прославија со „жолт ѕид“ во празно, реагираа како трибините да се полни, убава импровизација која не остана незабележана од камерите.