Ерлинг Халанд продолжува каде што застана, тој е стрелецот на првиот гол во продолжението од сезоната во Бундес лигата.

Норвешкото чудо од напаѓач го отвори резултатот на дербито меѓу Борусија Дротмунд и Шалке во 29 минута, асистент е Азар.

Ова воедно беше првиот гол во елитната фудбалска конкуренција во Германија по рестартот предизвикан од коронавирусот.

Пет минути подоцна патна и вториот корона-гол. На мечот меѓу Лајпциг и Фрајбург гостинот поведе по реализиацијата на Мануел Гулд во 34 минута.