Продолжува кризата на Ливерпул, го забележаа петтиот пораз во последните шест натпревари. Подобар на Енфилд беше Челзи.

Единствениот гол на мечот беше дело на Мејсон Маунт во 42-та минута.

Челзи можеше да победи и поубедливо доколку не беше минималниот офсајд на Тимо Вернер во 24-тата минута, кој беше уловен до ВАР системот.

Со ова победа Челзи сега е на четвратата позиција со 47 бода, додека пак Ливерпул е на седмата со 43 и до крајот на сезоната ќе ги очекува тешка битка за пласман во првите четири.

Standings provided by SofaScore LiveScore