Фудбалерите на Аталанта остварија голема победа на гостувањето кај Лацио од 4:1 во заостанатиот натпревар од 1 коло од Серија А.

Госенс, Хатебоер и Гомез двапати го совладаа голманот на домаќините, за Лацио единствениот гол го постигна Касиедо.

 

Во следното коло Лацио ќе го пречека Интер е Аталанта е домаќин на Каљари.