Лајпциг е елиминиран во Купот на Германија од екипата на Ајнтрахт Франкфурт кој запиша победа со 3-1 на домашен терен.

Ова беше натпревар од осминафиналето, головите за екипата од Франкфурт ги постигнаа, Силва и Костиќ кој два пати се запиша во листата на стрелците.

За екипата на Лајпциг, голот е дело на Даниел Олмо, негов прв п одоаѓањето во Германија од Динамо Загреб.

Елиминација и за екипата на Кајзерслаутерн кој беше поразен од Фортуна Дизелдорф со 5-2.