Лајпциг ја продлабочи кризата во редовите на Штутгарт откако оствари победа од 2:0 во 31 коло од Бундеслигата.

Хаидара и Форсберг ги постигнаа головите за домачиноте во второто полувреме, гостинот пак играше со фудбалер помалку по исклучувањето на Ахамада во 14 минута.

Македонскиот репрезетантативец, Дарко Чурлинов влезе во играли во 88 минута на местото на Кулибали.

Standings provided by SofaScore LiveScore