Лајпциг ја продолжи победничката серија во Бундес лигата откако со пресврт го совлада Борусија Менхенгладбах со 3:2 во 23 коло.

Гостите преку Хофман и Турам имаа предност од 2:0 по првото полувреме. Во вториот дел Нконку, Поулсен и Шорлот со совладаа Сомер за пресврт од 3:2.

Во следното коло Лајпциг ќе гостува кај Фрајбург.