Лајпциг ја прекина лошата серија без победа откако со пресврт славеше против Зенит во 3 коло од групата Г во Лигата на шампионите на УЕФА.

Рускиот тим поведе со прекрасниот гол од далечина на Ракитски во 25 минута од првото полувреме.

Во вториот дел домаќините преку Лајмер израмнија во 49 минута а пресвртот го реализираа со голотна Сабитзер десет минути подоцна.

 

Во следното коло ќе се игра ревашнот од Русија, Зенит ќе го дочека Лајпзиг.